FC Botosani era data ca victima sigura in meciul de sambata seara, impotriva celor de la FCSB, insa elevii lui Marius Croitoru le-au inchis gura ”marilor specialisti” din Liga 1 si au obtinut un punct muncit si meritat.

Botosaneii au deschis scorul inca din minutul 5 prin Marko Dugandzic, care a reluat cu capul mingea primita de la Rodriguez dintr-o lovitura libera. In minutul 12, Man egaleaza cu un sut superb din afara careului.

In minutul 22, FC Botosani a avut gol valabil reusit de Keita, insa Hategan a anulat reusit pe motiv ca nu ar fi fluierat o lovitura libera obtinuta de Dugandzic. Reluarile au aratat ca arbitrul nu a aratat fluierul, astfel ca golul a fost perfect valabil.

In ultimul minut al primei reprize Olaru o duce pe FCSB in avantaj, iar la pauza scorul a fost 1-2.

FC Botosani a revenit mai motivata de la cabine si acelasi Dugandzic a marcat cel de-al 6-lea gol in ultimele 5 meciuri. Keyta a sutat la poarta, Balgradean a respins in fata, iar croatul a reusit egalarea.

Pana la final FCSB nu a avut ocazii importante, poate doar sutul lui Morutan respins insa de Hankic.

Botoșani: Hankic – Haruț, Chindriș, Șeroni, Țigănașu – E. Papa, J. Rodriguez – Ashkovski, Carlone, Keyta – Dugandzic
Rezerve: Pap, Patache, Holzmann, Cascini, Ed. Florescu, Ebenhofer, Cîmpanu
Antrenor: Marius Croitoru
Absenți: Ofosu (suspendat), M. Roman I (accidentat)

FCSB: Bălgrădean – Crețu, Miron, Nedelcu, Panțâru – Olaru, Ov. Popescu, Tănase – Man, Ad. Petre, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad, L. Filip, Moruțan, Momcilovic, I. Vînă, Oaidă, A. Popa
Antrenor: Bogdan Vintilă
Absenți: Planici, I. Cristea (suspendați), Soiledis (accidentat)